پرتوی از نور (3 و 4)

پرتوی از نور (3 و 4)

پرتوی از نور (3 و 4) »  یَآ أیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لَا تُحِلُّواْ شَعَآئِرَ اللَّهِ وَلَا الشَّهْرَ الْحَرَامَ وَ لَاالْهَدْىَ وَلَا الْقَلاَئِدَ وَلَا  ءَآمِّینَ الْبَیْتَ الْحَرَامَ یَبْتَغُونَ فَضْلًا مِّنَ رَّبِّهِمْ وَرِضْوَاناً وَإِذَا حَلَلْتُمْ فَاصْطَادُواْ وَلَا یَجْرِمَنَّكُمْ شَنَئَانُ قَوْمٍ أَن صَدُّوكُمْ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ أَن تَعْتَدُواْ وَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الْبِرِّ وَ التَّقْوَى‏ وَلَا تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ […]

 • محسن قرائتی
Rate this post
 • آنچه در این کتاب میخوانید

  پرتوی از نور (3 و 4) »

   یَآ أیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لَا تُحِلُّواْ شَعَآئِرَ اللَّهِ وَلَا الشَّهْرَ الْحَرَامَ وَ لَاالْهَدْىَ وَلَا الْقَلاَئِدَ وَلَا  ءَآمِّینَ الْبَیْتَ الْحَرَامَ یَبْتَغُونَ فَضْلًا مِّنَ رَّبِّهِمْ وَرِضْوَاناً وَإِذَا حَلَلْتُمْ فَاصْطَادُواْ وَلَا یَجْرِمَنَّكُمْ شَنَئَانُ قَوْمٍ أَن صَدُّوكُمْ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ أَن تَعْتَدُواْ وَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الْبِرِّ وَ التَّقْوَى‏ وَلَا تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدوَانِ وَاتَّقُواْ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ   (مائده، 2)  اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! حرمت شعائر الهى، و ماه حرام، و قربانى حج و حیواناتى كه براى حج علامت‏گذارى شده‏اند و راهیان خانه خدا، كه فضل و خشنودى پروردگارشان را مى‏طلبند نشكنید، و هرگاه از احرام بیرون آمدید (و اعمال عمره را به پایان رساندید) مى‏توانید شكار كنید. و دشمنى با گروهى كه شما را از مسجدالحرام بازداشتند، شما را به بى‏عدالتى و تجاوز وادار نكند. و در انجام نیكى‏ها و دورى از ناپاكى‏ها یكدیگر را یارى دهید، و هرگز در گناه و ستم، به هم یارى نرسانید، و از خداوند پروا كنید، كه همانا خداوند، سخت كیفر است.
  در آیه 177 سوره‏ى بقره، مواردى از «برّ» را بیان كرده است: «لكن البرّ مَن آمن باللّه والیوم الاخر و الملائكة والكتاب والنبیّین و آتى المال على حبّه ذوى القُربى‏ والیتامى و... واولئك هم المتّقون» برّ، ایمان به خدا و قیامت و فرشتگان و كتاب آسمانى و انبیا و رسیدگى به محرومان جامعه و پایبندى به قراردادها و صبر در كارهاست. در روایات بسیارى به تعاون بر نیكى‏ها ویارى رساندن به مظلومان ومحرومان، سفارش شده واز كمك ویارى به ستمگران نهى شده است و ما در اینجا چند حدیث را براى تبرّك ذكر مى‏كنیم: * امام صادق‏علیه السلام فرمود: هر كس براى یارى رساندن به دیگران گامى بردارد، پاداش مجاهد و رزمنده دارد.(1) * تا زمانى كه انسان در فكر یارى رساندن به مردم است خداوند او را یارى مى‏كند.(2) * یارى كردن مسلمان، از یك ماه روزه‏ى مستحبّى واعتكاف بهتر است.(3) * هر كس ظالمى را یارى كند خودش نیز ظالم است.(4) * حتّى در ساختن مسجد، ظالم را یارى نكنید.(5)
  1) وسائل، ج 8، ص 602. 2) وسائل، ج‏8، ص 586. 3) وسائل، ج‏11، ص‏345. 4) وسائل، ج‏11، ص 345. 5) وسائل، ج‏12، ص‏130.

 • جزئیات کتاب
  • محسن قرائتی
 • نظرات