جهان پس از مرگ

در فرهنگ اسلامی و همه ادیان الهی آخرت به جهان پس از مرگ گفته می شود که در آن همه به پاداش و کیفر اعمال خویش می رسند و زندگی جاویدانی خواهد داشت .

ایمان به دنیای پس از مرگ

جهان آخرت به مجموع برزخ ، قیامت ، حشر و نشر ، صراط ، حساب ، بهشت و دوزخ اطلاق می گردد . ایمان به چنین جهانی از اصول اولیه دین شمرده شده است . معاد نام دیگر آخرت است که به معنای بازگشت مجدد روح به بدن و زنده شدن آن در قیامت است .

گمراهی

انکار جهان پس از مرگ با آن ترتیبیی که اسلام در قرآن و روایات معتبر اسلامی بیان کرده است ، کفر به حساب می آید و منکر و یا مردد در آن اگرچه ممکن است به خداوند یکتا هم ایمان داشته باشد ولی کافر و بی دین خوانده می شود .« یا ایها الذین آمنوا امنوا بالله و رسوله و الکتب الذی نزل علی رسوله و کتب الذی انزل من قبل و من یکفر بالله و ملائکه و کتبه و رسله و الیوم آخر فقد ضل ضلالا بعیدا » ( النساء آیه ۱۳۶) ترجمه : « ای اهل ایمان به خدا و پیامبرش و کتابی که به پیامبرش نازل کرده و کتابی که پیش از این فرستاده ایمان بیاورید و هرکس به خدا و فرشتگان و کتابهای آسمانی و پیامبران او و روز قیامت کافر شود یقینا به گمراهی دوری دچار شده است »

دنیا مزرعه ای برای اخرت

در اسلام هدف و غرض اصلی در زندگی دنیای آماده سازی و فراهم ساختن سعادت در جهان آخرت است . دنیا با همه بزرگی اش به منزله مزرعه ای است که باید در آن عمل صالح کاشت و آن را برای جهان واقعی ذخیره ساخت . از نظر قرآن کریم دنیا سرای امتحان و آزمایش است و هر کس هر عملی در این دنیا انجام دهد پاداش و کیفر آن را خواهد دید . در قرآن کریم جهان آخرت دار بقاءو دنیا سرای فانی است . « یا قوم انما هذه الحیاه الدنیا متاع وان الاخره هی دار القرار » ( غافر آیه ۳۹)ترجمه : « ای قوم من این زندگی دنیا کالایی بیش نیست و این آخرت است که سرای ماندن و بقاست»
در آیات الهی توجه به آخرت و بی رغبتی به دنیا توصیه شده است . آخرت برای اهل ایمان بهتر از دنیا معرفی شده است .« قل متاع الدنیا قلیل و الاخره خیر لمن اتقی » ( نساء آیه ۲۷) ترجمه : « بگو کالای دنیا اندک است و آخرت برای اهل تقوی بهتر باشد »

سعادت دنیا در چیست؟

اسلام سعادت را در آباد کردن آخرت می داند و آن جزء با ایمان به آنچه خدا فرموده است و عمل صالح بدست نمی آید . « اما الذین امنو و عملو الصالحات فلهم جنت الماوی نزلا بما کانوا یعملون » (سجده آیه ۱۹)ترجمه : « و اما کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند پس برای آنان بهشت هایی که اقامتگاه دائمی است خواهد بود این نتیجه اعمالی است که انجام داده اند »
در روایات اسلامی هم بحث آخرت و توجه به آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است . پیامبر اکرم (ص) در این خصوص چنین می فرماید : «یا عجبا کل العجب للمصدق بدار الحیوان و هو سعی الدار الغرور » (الدر المنثور ج ۶ ص ۴۷۶) «وه چه شگفت است از کسی که سرای زندگانی (آخرت) را باور دارد و با این حال برای سرای فریبنده تکاپو می کند » از خصوصیات یاد آخرت و توجه به آن کمتر مرتکب گناه شدن است چرا که هرکس بداند که هر کاری که می کند نتیجه آن را می بیند مراقبت بیشتری انجام می دهد . علی (ع) « من اکثر من ذکر الاخره قلت معصیته » ( غرر الحکم ج۹ ص ۸۷۶)«هر کس که زیاد به یاد آخرت باشد کمتر گناه می کند »
اهل ایمان همواره دنیا را برای آخرت می خواهند و آن را در مسیر آخرت قرار می دهند علی (ع) می فرمایند: « انما الدنیا دار مجاز و الاخره دار قرار فخذوامن ممرکم لمقرکم » (نهج البلاغه خطبه ۲۰۳) « همانا دنیا سرای گذر است و آخرت سرای ماندن پس از گذر گاه خود برای اقامتگاه خود توشه برگیرید »

منابع

۱-قرآن کریم ۲- غررالحکم ، آمدی ۳- الدر المنثور ، سیوطی ۴- نهج البلاغه ، سید رضی ۵- تصحیح الاعتقادات ، شیخ مفید


more post like this